Our Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Zihnimiz nasıl çalışır?

May 10, 2018

 

Zihnimiz nasıl çalışır?

Olayların kendisi değil, bizim onları nasıl yorumladığımız aslında davranışlarımızı ve duygusal tepkilerimizi belirler. Tıpkı bu karikatürdeki gibi…

Karikatürde dondurmacı kişiye dondurmasının üstüne sos ister mi diye soruyor. Düşünce balonunda kişinin bu olayı “bedava ve ekstra bir gıda” şeklinde değerlendirdiğini görüyoruz ve bu düşüncesinin neticesinde “olur” diyerek sosu kabul ediyor. Şimdi bu kişi aynı olayı “sos dondurmanın tadını bozar” diye değerlendirseydi tepkisi büyük ihtimalle “olmaz, koyma” şeklinde olurdu.

Biz, insanlar, fark etmeden günde onlarca değerlendirme yaparız ve bu değerlendirmeler bizim verdiğimiz tepkileri belirler. Örneğin işyerinde bir arkadaşımız bir şaka yaptı diyelim. Biz bu durumu “aman şakadır, ciddi bir şey kastetmiyor” şeklinde değerlendirirsek üzerinde durmayız pek fazla. Fakat “yahu bu hep benimle bu şekilde alay ediyor, kesin benimle bir derdi var” şeklinde değerlendirirsek şakayı yapana öfke hissederiz ve belki de o kişi ile kavga ederiz.

Bu sebeple belli olaylar karşısında belli tepkiler veriyorsak ve neden bu şekilde davrandığımızı merak ediyorsak o olayın bizim için ne anlam ifade ettiğini bulmamız gerekir.

Dr. Ali Can Gök

Görsel: Umut Sarıkaya

Please reload

  • indir_edited_edited
  • tr-amblem
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • GBfhn7j7_400x400
  • cb7a97d9dcf13a98a40502adc7dca207

©2018 BY DR. ALİ CAN GÖK